Mexické ptačí oko - druh ryolitu, tvoří převážně oxid křemičitý, barvu má obvykle hnědou, což je barva velké části přírody a proto se používá pro uklidnění a pocit bezpečí. Dalšími barvami mohou být bílá, zelená, žlutá, karamelová, oranžová nebo červená. Mexické ptačí oko mívá barvu převážně červenou, krémovou, šedou a narůžovělou. Ryolit je vhodný pro meditaci, pokud je jejím cílem nalezení a přijetí vlastního místa ve vesmíru.  Podporuje pozitivní změnu a komunikaci, zvyšuje schopnost naslouchat druhým a rozumět tomu, co říkají a tím mírní případné konflikty. Pomáhá získat lepší pochopení sebe sama a najít vlastní "místo" ve světě, pomáhá vidět změny, které je nutné učinit, aby byl člověk šťastný. Je kamenem emocionální rovnováhy, potlačuje negativitu a tím pomůže vidět a poznat pozitivní věci.
Používá se k podpoře tvořivosti, vytrvalosti a trpělivosti. Je vhodný k potlačení případných neuvážených a zbrklých reakcí.

Ryolit harmonizuje čakru solar plexu a čakru hrdla, čímž pomáhá zvýšit schopnost učit se, schopnost nastavit hranice a budovat sebevědomí a sebekotrolu. Harmonizací čelní čakry pomáhá prožít život naplno, být společenský a mít extrovertní postoj k životu. Podporuje odvahu riskovat a evokuje vůdčí schopnosti. Ryolit se používá pro vypořádání se s citovými traumaty.
 
Je kamenem obecného uzdravení, umožňuje pochopení stavu věcí v širších souvislostech a vypořádání se s negativními myšlenkami.
 
Tento kámen oslavuje bohyni Gaiu, řeckou bohyni Matky Země a umožňuje tak sounáležitost s přirozeným řádem a přírodou. Tradičně je používán jako talisman pro radost ze života, k mírnění depresů a smutku, představuje rozmanitost a pokrok. 
  
Léčebné využití: používá se při onemocnění jater a ledvin, pro zvýšení přirozené odolnosti organismu a zlepšení svalového tonu. Ve formě elixíru vnitřně je vhodný k podpoře metabolismu a vyrovnání tělesných tekutin a zevně při onemocnění kůže.
 
Používá se k hojení srdce a mysli, pomáhá najít správnou cestu k uskutečnění vlastních záměrů. Rezonuje s frekvencí lásky, soucitu a laskavosti a je ztělesněním harmonických vztahů.